Çin Shar Pei

Çin Shar Pei resmi

Ataları bilinmeyen bu köpeklerin tarihçesi İ.Ö 206 yılına kadar gider.Komünist Devrim süresince köpekler Matgo Law adındaki Hong Kong'lu bir iş adamı tarafından kurtarıldı ve 1973'de bir köpek dergisinin de yardımı ile Amerika'ya götürüldüler. Yeterli egzersiz alanı sağlanırsa apartman yaşamına adapte olabilirler.Ev içinde orta seviyede aktiftirler.Sıcaklara karşı hassastırlar.

Gölge ve temiz serin su sürekli ulaşabileceği bir yerde olmalıdır.Uzun yürüyüşleri severler fakat diğer köpeklerle kavga olasılığı yüksektir bu yüzden tasmasız gezdirilmeleri tavsiye edilmez.Oldukça sağlam yapılı,kas yapıları gelişmiş bu köpeklerin,ciltleri yumuşak ve sarkıktır.Sahiplerine karşı sadık ve iyi huyludurlar.Çocuklara karşı bir alışma dönemi geçirirler ve sonrasında arkadaşlık kurabilirler.Bu köpekler düzenli olarak taranmalıdırlar,alt tüyleri yoktur yıl içinde belirli oranda tüy dökerler.

Alt tüylü olanlar ise tüy dökme mevsiminde sanki tüyleri bakımsızmış gibi gösterecek şekilde yılda iki kez tüy dökerler.Dilleri mavi ve siyah renklirir,iri kafaları ve kare gövdeleri vardır.yavruyken daha kırışık citleri vardır.Shar-Pei yaşlandıkça kırışıklarını kaybeder.Her komutu yerine getiren zeki köpeklerdir,oyucu,cesur ve baskıcıdırlar,yabancılarla dostluk kurmakta zorlanırlar.

Shar-Pei, disiplinli ama pozitif bir eğitim almalıdır. İnatçı olduğundan liderliğinizi kabul ettirmek için disiplinli ve tutarlı bir tavır sergilenmelidir. Liderliklerini kanıtlamayan aile üyelerinden komut almayı reddedebilir.Shar-Pei genellikle sudan nefret eder. Yavrular çabuk büyüdüklerinden dikkatle beslenmelidir.Diğer köpeklerle bir araya gelmek problem olabileceğinden çok iyi sosyalleştirilmelidir.

Egzersiz İhtiyacı:
Taranma İhtiyacı:
Oyunculuk:
Korunma:
Hayvanlarla Dostluk:
Yabancılarla Dostluk:
Soğuğa Dayanıklılık:
Enerji Seviyesi:
Eğitilebilirlik:
Sıcakkanlılık:
Köpeklerle Dostluk:
Çocuklarla Dostluk:
Sıcağa Dayanıklılık:
Bekçilik:
Hayat paylaştıkça güzel!