Dachshund (Sosis)

Dachshund (Sosis) resmi

19.yüzyılda karakterleri iyice kusursuzlaştı kökenleri Mısır firavunlar dönemine kadar uzanır.Bir firavunun mezarında resmi vardır. Uzun Tüylü Dachshund, kısa tüylü türden daha sakin ve uysaldır, daha az havlar. Yumuşak, ipeksi ve parlak tüyleri gövdesinin altına kadar uzanır. Tüylerinin kalınlığı onu soğuktan korur. Her gün fırçalanması gerekir.Tel Tüylü Dachshund, yaklaşık yüz yıllık bir türdür.

Kısa Tüylü Dachshund, Schnauzer ve Dandie Dinmont'un çiftleştirilmesiyle elde edilmiştir.oğuştan sporcu bir cins olduğu için, uzun yürüyüşlere ihtiyacı vardır, zaman zaman ev dışında tamamen serbest bırakılmalıdır. Ancak, bir apartman köpeği olarak da çok değerlidir. Kısa tüylü,uzun tüylü ve tel tüylü olmak üzere 3 türe ayrılırlar, en eskileri ve diğerlerinin atası olan Kısa tüylü Dachshund'dur ayrıca kısa tüylüleri en popüler olanlarıdır.

Cesur, inatçı, neşeli, duygulu,kompkleksizdir,bakışlarında enerjik ve dostça bir ifade vardır.Avlarının peşinden inlerine girebilirler.İngiltere,Almanya ve İsviçre'de av köpeği olarak kullanılırlar.Dachshund, havlama eğilimi yüksek bir köpek olduğu için bekçi köpeği olarak da kullanılır fakat köpek yetiştiricilerinin çoğu bu cinsi zeki ve canlı bir insan dostu olarak çoğaltmayı amaçlarlar.

Egzersiz İhtiyacı:
Taranma İhtiyacı:
Oyunculuk:
Korunma:
Hayvanlarla Dostluk:
Yabancılarla Dostluk:
Soğuğa Dayanıklılık:
Enerji Seviyesi:
Eğitilebilirlik:
Sıcakkanlılık:
Köpeklerle Dostluk:
Çocuklarla Dostluk:
Sıcağa Dayanıklılık:
Bekçilik:
Hayat paylaştıkça güzel!