Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi kapak resmi

Öncelikle evde kullanılan çamaşır suyu ve amonyaklı temizlik malzemelerinin idrar kokusunu çağrıştırdığını düşünerek bir süre bu malzemelerin kullanımına ara vermek gerekebilir. İdrar yolu kaslarının tam olarak çalışması ortalama 6 ayı bulur. Yani sık olmasa bile bu periyotta arada bir tuvaletini kaçırabilir.

İki klasik yöntemden birini durumunuza göre tercih ediniz…

1.Yöntem:

120X120 lik bir kutu hazırlatın. Kutunun içini kalın gazetelerle kaplayın. Kutunun bir köşesine yemek kabını bir köşesine su kabını, diğer köşesine ise köpeğinizin yatağını koyunuz. Kalan son köşe tuvalet içindir. Unutmayın ki köpekler yemek yediği ve uyudukları yerde tuvaletlerini yapmazlar. Tuvalet köşesi dışındaki köşelerdeki gazeteleri yavaş  yavaş uzaklaştırırsanız belirli bir zaman dilimi sonunda sadece tuvalet köşesinde gazete kalır. Yani köpeğiniz tuvalet yapılması gereken yerin gazeteden ibaret olduğunu düşünür.

2.Yöntem:

Bulunduğu odanın her köşesini gazete ile kaplayın. Belirli bir zaman dilimi sonunda, köpeğiniz sabit köşelerdeki gazeteye tuvaletini yapmaya başlar. Pislenmeyen gazeteleri tek tek toplayın taki sabit bir gazete kalana kadar…

 

 

 

 

En önemli noktalardan biriside tuvalet disiplini sırasında köpeğinizin çok fazla üstüne gitmeyin. Baskı altındaki köpeklerin temel özelliği tuvalet yapmanın yanlış olduğu düşüncesi ile dışkı yeme problemleridir.

İkinci  karma sonrası köpeğinizin  tuvalet ihtiyacını o gidermek adına yemekten yarım saat kadar sonra küçük yürüyüşlere çıkarabilirsiniz. Diğer köpeklerin gezdiği yerlerde gezmek ve koklanan yabancı bir köpeğin dışkısı dışarıda tuvalet yapma ihtiyacını doğuracaktır. Daha sonrada uygun şekilde ödüllendirmek gerekir.

Tuvalet Eğitimi

Hayat paylaştıkça güzel!